Практични вежби за лицата што долго време седат пред компјутер

Работењето од дома и часовите поминати наведнати пред компјутер полека го земаат својот данок. Болки во грбот, лоша циркулација, главоболка, здрвување на нозете или рацете се само дел од последиците од долгото седење проследено со малку движење. Како да му помогнеш на твоето тело да се избори со последиците од седењето пред компјутер и зјапањето […]

Повеќе

Сите прашања што те мачат кога треба да организираш онлајн тренинг

Се плашиш како ќе изгледаш на камера, како ќе ти звучи гласот, дали светлото е добро наместено, дали музиката е погодена, дали позадината е соодветна, дали на твоите вежбачи ќе им одговара времето на тренингот, дали ќе има доволно интерес. Ова се само дел од предизвиците со кои што секојдневно се соочуваат фитнес инструкторите што […]

Повеќе

Вежбам за да трошам калории: Зошто е ова погрешна стратегија?

Ако си од оние што вежбаат само за да ги потрошат калориите од она што го изеле за ручек, му правиш повеќе штета отколку корист на телото. Ако продолжуваш со изговори од типот „ќе изедам уште една палачинка, ама ќе вежбам 10 минути повеќе на лента”, тогаш твојата фитнес стратегија е сосема погрешна. Вежбањето е […]

Повеќе

5 лесни чекори како вежбањето да ти стане навика

Решен/а си да почнеш да вежбаш? Браво! Ова е одличен чекор, но не и гаранција дека ќе си стоиш на зборот. Затоа, ти предлагаме неколку едноставни чекори што ќе ти помогнат да ја создадеш навиката за почесто вежбање. Избери активност што ти се допаѓа или најди што ди се допаѓа Физичката активност не треба да […]

Повеќе

Што ти се случува со телото ако пропуштиш тренинг?

Се успа и го пропушти утринскиот тренинг? Сакаше да пиеш кафе со другарка ти после работа и заборави дека треба да вежбаш? Ништо страшно. Секому може да му се случи. Дури и се препорачува да си земеш ден за да одмориш од било какви фитнес активности. Тоа ќе ти го рехабилитира телото и ќе ти […]

Повеќе

Дали треба да вежбаш секој ден?

Не е лошо да се вежба секој ден. Имање некоја форма на физичка активност секој ден е паметно кога се обидувате да ја намалите телесната тежина. Но, ако сакате да изгубите масти, повторување на истите вежби, истиот интензитет или траење од ден за ден нема да функционира. Зошто? Одговорот е лесен, вашето тело се прилагодува […]

Повеќе