FitKit Pixel

Неколку трикови како да престанеш да јадеш од досада

Photo credits: @introspectivedsgn Дали посегнуваш по фрижидерот кога ти е досадно? Јадењето може да изгледа како добро решение кога немаш ништо подобро да правиш во тој момент, но тогаш се големи и шансите да внесеш повеќе калории за што подоцна веројатно ќе се каеш. Дополнително, кога си под стрес од работа или пак си тажен […]

Повеќе

4 причини зошто им треба вежбање на твоите вработени и колеги

Да ги охрабриш твоите вработени или колеги да вежбаат не е само поради тоа што треба да бидат фит и здрави. Тоа го знаеме сите. Постојат многу други подолгорочни бенефити пред се’ за тебе, а потоа и за твоите колеги или вработени доколку си одговорен за група на луѓе во фирмата. 1. Вежбањето е природен лек […]

Повеќе

Зошто CrossFit може да биде најдобрата дисциплина за тебе

Во последните 2 години кросфит како дисциплина доживеа сензација и многу луѓе зборуваат за неа иако сепак повеќе зборуваат отколку што ја издржуваат :). CrossFit е интензивна програма за вежбање каде што се измешани плиометриски скокови, олимписко дигање и трчање. Тренерите и ентузијастите користат и “алтернативна” — нетрадиционална опрема звоно, медицинки, тракторски гуми, кутии и слично. Најчесто вежбите […]

Повеќе

7 начини како да останете мотивирани да вежбате

Илјадници пати сте слушнале за корисните ефекти на вежбањето и знаете што треба да правите, но да се најде изговор е многу лесно. „Удобно ми е на каучот“, „Ја гледам омилената ТВ програма“, или „Изгледа денес ќе биде гужва на вежбање“. Познати ни се сите, па како да добиете (и да одржувате) мотивација за да […]

Повеќе

Те мрзи да се вратиш на вежбање? Ајде да го решиме ова

Дали некогаш ти се случило да се најдеш во ситуација кај што се двоумиш дали денес да одиш на вежбање или воошто да се вратиш на вежбање, а не постои некоја голема причина? Една од работите што на секој од нас ни сметаат е феноменот “тргни застани”. Еве на пример замислете да одите до најблискиот […]

Повеќе