ФитКит Херој на Неделата: Ана Стојчевска

ana-stojchevska

Таа е личност која што постојано е во движење, а колку повеќе се движи, толку повеќе има енергија што е одлика на нејзината динамична личност и карактер.

Запознајте ја Ана Стојчевска, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Трчањето е нејзината пасија и еден од начините за да ја оствари својата фитнес цел, предводена од мотото: Во здраво тело – здрав дух! 🏃

ana-stojchevska

Не би можела да издвојам што би ми било најомилено од трчање, планинарење, возење точак или зумба часови (во минатото). Сепак, ќе го издвојам трчањето и организираните трки во кои има многу еуфорија, адреналин, дружење, позитивна енергија, бодрење, издржливост и многу други незаборавни моменти. Во доста од досегашните трки на кои што сум учествувала, не сум се подготвувала конзистентно, а сепак сум постигнала добар резултат во добро време. Затоа, многу од другите тркачи се шегувале дека без многу напор, труд и многу форсирање, сум стигала на финиш лајн (не знаеле ниту тие како, а ниту јас). 😅

Дарио Ивановски е личноста која што ја инспирира бидејќи секогаш ги постигнува најдобрите резултати на секоја трка, без разлика на временските услови. 

ana-stojchevska

Дополнителна инспирирација ѝ е и чувството кога ќе ја исполни целта што ќе си ја зацрти.

Колку и да се работи за day-to-day activity, серија стомачни или трчање 5 километри на кеј, чувството дека сум остварила нешто, а притоа се чувствувам предобро, е мојата фитнес инспирација.

Она што дополнително ја мотивира да биде истрајна во остварување на своите фитнес цели е и слушањето на следнава плејлиста: 🎶


Ана постојано сака да експериментира со дисциплини, барајќи ја својата идеална (и заразна) фитнес рутина.

Во моментов немам естаблирано некоја посебна рутина. Да бидам искрена, тоа е мојата цел во моментов – да смислам некој план по кој би се водела и што би ми станало животен стил до степен да станам заразна од вежбање. Имам многу блиски личности на кои што вежбањето и променетата исхрана им го смени животот и сликата за себе. Беше фасцинантно да се гледа како не можеа да поминат ден без да вежбаат и колку беа обземени од својата рутина. Генерално, во моментов вежбам кога можам, во текот на неделата возам точак, одам во најблиската теретана со користење на ФитКит апликацијата, трчам на кеј, а за викенди настојувам да испланирам искачување на планина, макар и до Водно или со мојот татко кој е голем ентузијаст за активности во планина.

ana-stojchevska

Од опрема за вежбање, најголем акцент става на обувките. 👟

Најважно ми е да имам добри патики за трчање и добри чизми за планинарење. Секако удобен ранец, подлога и ластици за вежбање за дома, набавени од Декатлон и локалните спортски продавници.

ana-stojchevska

Генерално не сум morning person, но вежбањето наутро во теретана зачудувачки добро ми влијаеше на енергијата што ја имав во текот на целиот ден. И трчанките со мојата сестра на кеј во летните денови на зајдисонце можам да ги издвојам како најдобри тренинзи (терапии) што сум ги имала досега. 🤩

Првата активност што ја закажала преку ФитКит апликацијата е медицинска масажа што ѝ помогнала да ги намали болките во грбот како последица од седечката работна позиција.

ana-stojchevska

Смешните ситуации се неизбежен дел од животот на секој фитнес ентузијаст. А eве која е најсмешната ситуација што ѝ се има случено при вежбање: 

Додека одев на зумба часови направив круцијална грешка – прво бев на релакс масажа која што траеше добри 60 минути и директно продолжив на вежбање. Бев толку изрелаксирана, што не можев да ја поместам раката и се чувствував како да лебдам и сè околу мене ми беше смешно. 😅

Ана преферира да вежба сама и индивидуално да си го определи типот, времетраењето и интервалите на вежбање. 

Секако, вежбањето со тренер има свои предности. Како дел од клубот за трчање – Triology, сведок сум на големото значење и влијание на тренерот и лидер Сашо Спасовски за дадените совети, насоки, програми, итн. Сакам кога сум во просторија со повеќе луѓе кои вежбаат/трчаат/планинарат. На некаков начин ми се зголемува мотивацијата, можам да сум многу поопуштена и да го имам она чувство дека сум отишла некаде со некаква цел – да извежбам и да си дојдам дома. 🎯

ana-stojchevska

Ана работи како Quality Assurance Engineer во компанијата Upshift.

Таа ја користи ФитКит апликацијата за да ја зајакне својата мускулатура и добро да се истегне после долгите часови седење пред компјутер.

ФитКит овозможува цел асортиман на активности што може да се практикуваат пред/после работно време и даваат значаен придонес кон општото здравје, концентрација, фокус. Совршена идеја вклучена како една од бенефициите што ги нудат многу компании во земјава, а треба да ја практикуваат и користат сите луѓе како корисници, а воедно и сите провајдери на услуги од оваа поле.

Еве што Ана им препорачува на своите колеги за да ги мотивира да вежбаат: ⬇️

Вежбајте за да бидете здрави, да се чувствувате здраво и да бидете полни со позитива. Чувството после вежбање е непроценливо! Не за џабе рекле „Во здраво тело, здрав дух”. 💪

ana-stojchevska

За да дознаеш повеќе за Ана:😎

👍 Додај ја за пријател на Фејсбук: Ana Stojchevska

📸 Пиши ѝ на Инстаграм: @ana.stojchevska

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Ana Stojchevska

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore