ФитКит Херој на Неделата: Стефан Величковски

Стефан-Величковски

Во борбата со вишокот килограми, решил да формира нови здрави навики за да си го подобри своето здравје, но и да има повеќе енергија за своите работни активности и хобиња. 🙌

Запознајте го Стефан Величковски, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Поголем дел од животот се борев со вишок килограми, дури и сега се борам. Најголемиот пресврт ми беше важноста да си го подобрам здравјето. Долгите часови пред компјутер и неактивноста на факултет и на работното место си го направија своето. Но, дојде време да се елиминираат лошите навики и заедно со ФитКит да градиме нови. Денес, формирав сосема нови навики што ми го подобрија животот на приватно и професионално ниво.

Подобрување на здравјето му била најголемата мотивација во првите 3 месеци кога започнал да вежба, но денес, тренирањето му е навика од која нема намера да се откаже.

А омилена физичка активност му е вежбање во теретана. 🏋️

Во теретана буквално секој дел од телото е активиран, дали со кревање тегови или кардио. Доколку мора да изберам најомилен тренинг, би рекол дека тоа е кога се вежба рамо, поради комплексноста на самиот мускул. Искрено, немам резултати во бројки, но комплиментите за самиот изглед најпрво дојдоа од колегите, пријателите и луѓето со кои што цело време се среќаваме во теретаната. Покрај намалување на некој конфекциски број од облеката, вежбањето има големо влијание во мојот секојдневен живот и во работата, концентрацијата ми е подобрена и полесно ги решавам проблемите. Се чувствувам поенергичен, со многу подобро расположение и не сум склон кон нервози.

Токму и првата активност што ја закажал преку ФитКит била во фитнес центарот во Хотел Парк, бидејќи студиото се отвора рано, хигиената е на високо ниво и му е многу близу до канцеларијата каде што тој работи.

Стефан-Величковски

Најчесто ќе го сретнеш Стефан како вежба во 6 часот наутро, за да го стартува денот полн со енергија за сите претстојни работни обврски. 💪

А песната што најдобро ја опишува неговата фитнес рутина е Headstrong од Trapt.

Во регуларна работна недела вежбам секој ден, од понеделник до петок. Тренинзите ми се рано сабајле во 6 часот, за потоа да продолжам со работните обврски. Секој ден е поделен на различна мускулна група и секој ден се трудам на правам кардио после тренингот барем 15тина минути. Доколку во текот на неделата има празници или слободни денови, се вежбаат и неколку мускулни групи дневно, со минимално или воопшто без кардио. 

А ова е најсмешната ситуација што му се случила за време на тренинг:

Кога почнував да вежбам при мојата последна и најтешка серија на бенч, кога завршив со справата, ми дојде едно девојче ми рече да не ги вадам теговите, тие ѝ биле таман за загревање. 🤦

Стефан-Величковски

Читањето на книгата Breath: The New Science of a Lost Art од Џејмс Нестор му помогнало да го однесе на следно ниво своето фитнес патување, побргу да ја зголеми тежината на теговите и да најде начин како кардио вежбите да не му се ноќна мора.

Не срами се да го направиш првиот чекор! Започни со еден тренинг и одржувај го темпото на вежбање. Анксиозноста и стресот кога си во нов фитнес центар се краткотрајни и брзо ќе ги снема. Моите фитнес херои се токму оние што ќе одлучат да направат позитивна промена во својот живот и цврсто ќе се држат до истата!

За да дознаеш повеќе за Стефан:😎

👍 Додај го за пријател на Фејсбук: Stefan Velichkovski

📸 Пиши му на Инстаграм: @velichkowski

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Stefan Velichkovski

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore