ФитКит Херој на Неделата: Тина Трипуновска

Тина-Трипуновска

Трчањето за неа е како медитација. Таа ужива во секој истрчан километар, бидејќи тоа ја исполнува со ентузијазам, позитивна енергија и многу мотивација за да биде успешна на секое животно поле. 🏃‍♀️

Запознајте ја Тина Трипуновска, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Не можам да кажам дека имав пресвртна точка за да почнам да вежбам. Започнав со спорт уште од мали нозе. Моите родители уште како мала ме запишаа прво на пливање, а потоа кога изразив желба за ракомет, се префрлив на ракометот. И така започна мојата љубов кон вежбањето. Ракомет тренирав скоро 8 години. Кога прекинав со ракометот, некако природно се префрлив на трчање и возење велосипед, а подоцна и во теретана. Денес, трчањето е мојата омилена физичка активност, особено во природа.

Иако со редовното вежбање и правилна исхрана Тина успеала да намали дури 12 килограми, за свој најголем успех го смета тоа што преку физичка активност и исхрана успеала да си ја среди инсулинската резистентност и да ја контролира тироидната жлезда. 

Тина-Трипуновска

Песната од Eminem – Lose Yourself најдобро ја опишува динамиката на нејзината фитнес рутина што изгледа вака: ⬇️

Мојата фитнес рутина можам да ја наречам хибридна. Понеделник, среда и петок вежбам во теретана, додека вторник, четврток и сабота ми се посветени за трчање надвор. Секој тренинг во неделата ми е со различен фокус и интензитет. Понеделник најчесто ми е посветен за долен дел на телото, среда – тренинг за цело тело, а петок ми е за горен дел на телото. За трчање, комбинирам тренинзи во Зона 2, long и tempo runs.

Во теретана најчесто ќе ја најдеш како прави squats како вежба со која што најефективно ги активира мускулите од долниот дел на телото. 🏋️

Балансираната, нутритивна и разновидна храна е дел од нејзиното мени како одличен начин да ги комплетира ефектите од вежбањето.

Немам некој посебен режим на исхрана. Секогаш гледам да балансирам и да јадам нутритивна и разновидна храна. Исто така гледам во секој оброк да имам барем 30 грама протеин. Не си забранувам ниеден макронутриент. Напротив, сметам дека на човековото тело му се потребни и масти и јаглехидрати и протеини. 

Тина-Трипуновска

Natacha Océane и Дарио Ивановски се нејзините фитнес херои што секојдневно ја инспирираат да го даде својот максимум на секој тренинг. 🦸‍♀️ 

Со Natacha научив многу за фитнесот и исхраната и со неа навлегов во фитнес светот. А откако почнав со трчање, Дарио ми стана омилен фитнес херој. Има толку многу успеси, не само на национално, туку и на интернационално ниво. Се воодушевувам од неговата посветеност, но и скромност. Ретки се луѓето како него. Пред Дарио мислев дека е невозможно да почнеш од 0 и да стигнеш до Олимпијада (барем кај нас), но тој докажа дека ништо не е невозможно! Затоа е мојот фитнес херој. 

Тина вели дека никогаш не се ослонува на својата мотивација за да оди на тренинг, бидејќи ако чекала да вежба само кога е мотивирана, тоа би било едвај 3 пати во месецот.

Едноставно знам дека денес имам тренинг, станувам пијам кафе и одам на тренинг. Нема многу размислување и убедување дали да се иде или не. Според мене дисциплината е поважна од мотивацијата. 💯

Тина-Трипуновска

Тина работи како Senior .NET Engineer во компанијата Valtech.

Таа започнала да вежба преку ФитКит како бенефит за вработени преку компанијата

Набргу сфатила колку оваа флексибилност ѝ помогнала да биде поредовна во вежбањето, бидејќи може да си комбинира теретани и термини како нејзе ѝ одговара. 

Фиткит ми овозможи да тренирам во најдобрите теретани во Скопје, без никакви проблеми. Можам да вежбам пред работа, а со тоа да имам енергија во текот на целиот ден. Тоа ми е и најлесниот начин да извежбам пред работа. 

Тина-Трипуновска

До крајот на годината, Тина има зацртано да истрча полумаратон и да проба јога. 🧘‍♀️

Најди нешто што ти делува интересно и само почни со тоа. Доколку не знаеш како, прашај – секој ќе ти помогне. Со вежбање можеш само да добиеш, не можеш да изгубиш ништо (освен неколку килограми 😄) .

За да дознаеш повеќе за Тина:😎

👍 Додај ја за пријател на Фејсбук: Tina Tripunovska

📸 Пиши ѝ на Инстаграм: @t.tripunovska

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Tina Tripunovska

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore