ФитКит Херој на Неделата: Виктор Стојкоски

Виктор-Стојкоски

Динамичен, полн со енергија и секогаш спремен за акција. За ништо не го менува утринското качување на Водно, пиење на првото кафе таму и возењето мотор со другарите. 🏍️

Запознајте го Виктор Стојкоски, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Моите фитнес цели се постигнување на одлична физичка подготвеност, здрави навики и намалување на ризикот за повреди и здравствени проблеми. Кога временските услови го дозволуваат тоа, со ништо не го менувам качувањето на Водно и пиење на првото утринско кафе таму. 

Viktor-Stojkoski

Покрај активностите во планина, теретаната е неговиот втор избор за вежбање. Токму и првата активност што ја закажал преку ФитКит апликацијата е претпладневен тренинг во Фитнес и Спа Парк. 🏋️

Преферирам да вежбам во фитнес студио. Дома вежбам само кога се мора. Немам посебна причина, ама како што работа од канцеларија е со поголема продуктивност од работата од дома, така веројатно е и со фитнесот. Секогаш подобар тренинг сум правел ако сум наменски во фитнес студио и/или на отворено (Водно/кеј), отколку да пробувам да направам делумен тренинг дома. 

Виктор смета дека ако можеш сам/а да се контролираш, мотивираш, инспирираш и си доволно тврдоглав/а, сигурно ќе можеш и сам/а да тренираш. Сè до тогаш, потребен ти е тренер што ќе те насочува на вистинскиот пат кон целта. 🎯

Додека не стекнеш рутина и знаење дефинитивно – вежбање со личен тренер. Додека вежбаш со тренер, ќе научиш што му одговара на твоето тело за вежбање, што е тоа што сакаш да го постигнеш и во која насока сакаш да се движиш. После 6 месеци под водство на тренер, мислам дека може да продолжиш и сам/а. Тренерот е многу важен да те мотивира и да те турне да одиш напред тогаш кога најмногу ќе мислиш дека стагнираш и не напредуваш. Ако можеш сам/а да се контролираш, мотивираш, инспирираш и си доволно тврдоглав/а, сигурно ќе можеш и сам/а да тренираш. 😎

Viktor-Stojkoski

Кога вежба, најчесто слуша подкасти за дополнителна мотивација и едукација.

Зависи од расположението во коешто се наоѓам, таква музика и слушам. Може да го слушам и Nick Cave, а и The Weekend, а може и Тоше Проески, Раста и Београдски синдикат. Многу повеќе слушам поткасти додека вежбам за дополнително да се едуцирам и да се инспирирам. 

Виктор работи како Генерален секретар на АЕТМ и Ко-основач на SVNA Design.

Тој вели дека преку вежбањето со ФитКит како апликација што нуди навистина голем спектар на различни активности што можеш да ги правиш во твоја близина, а преку кои се поттикнува лачењето на серотонин и ендофрин во телото што докажано ја зголемуваат продуктивноста. 🤸‍♀️

Не барај изговори дека немаш време да вежбаш затоа што имаш премногу обврски. Со вежбање ќе ја зголемиш и подобриш продуктивноста и секогаш ќе имаш подобра организација, а со тоа и повеќе време. Дополнително, секој од нас треба да си посвети минимум по 1 час на ден во грижа за себе – без никакви изговори! 

Viktor-Stojkoski

За да дознаеш повеќе за Виктор:😎

👍 Додај го за пријател на Фејсбук: Viktor Stojkoski

📸 Пиши му на Инстаграм: @viktorstojkoski

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Viktor Stojkoski

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore