ФитКит Херој на Неделата: Ангела Јакимовска

Angela Jakimovska

Вежба за да се чувствува убаво, да ги искуси на своја кожа бројните придобивки од физичката активност за физичкото и менталното здравје и да живее здрав и квалитетен живот. 🙌

Запознајте ја Ангела Јакимовска од Скопје, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Најмногу сакам тренинг во теретана и релаксација во спа. Вежбањето во теретана ми се допаѓа бидејќи секој може да си го адаптира тренингот според своите фитнес цели и желби. Некој сака да зголеми килограми, некој да намали, за секоја мускулна група има голем диверзитет на справи и опрема за вежбање според личните преференции. Ми се допаѓа тоа што можам  да си го прилагодам тренингот со интензитет и опрема што најмногу ми одговараат. 

Angela Jakimovska

Омилени справи за вежбање ѝ се Leg Press и Back Extension, а еве како изгледа нејзината фитнес рутина: ⬇️

Тренингот ми започнува со трчање на лента. Пред да започнам со интензивни мускулни вежби, правам вежби за истегнување, исто и на крајот на тренингот. Откако ќе завршам со вежбање, се туширам и јадам. Одлично е чувството да бидеш во топ форма, а тоа подразбира физичка активност. Иако многу пати не сум расположена за вежбање, после тренинг секогаш се чувствувам одлично. 💯

Музиката ѝ дава дополнително гориво за да го даде својот максимум при секој тренинг. Моментално, на repeat ѝ е следнава мелодија: 🎶

Мојот избор е вежбање во теретана, бидејќи таму има сè што ми треба од реквизити и справи за добар тренинг, а и луѓето се супер. На почетокот, кога почнав да вежбам со тежина имав личен тренер, но сега веќе не чувствувам потреба. Мислам дека е добра идеја да се започне со тренер во теретана бидејќи лесно е да се повредиш со кревање тежина ако не знаеш што правиш. 🏋️

Angela Jakimovska

Ангела работи како Senior Software Engineer во компанијата Netcetera.

Таа вели дека физичката активност носи голем бенефит и позитивно влијае на целокупното здравје, осебно ако поголемиот дел од денот го поминуваш во седечка позиција. 👨‍💻

Мислам дека е супер што преку ФитКит може да се закажат различни активности по желба и тоа овозможува одлична флексибилност, а апликацијата е и лесна за користење. Мислам дека за секого може да се најде некоја интересна активност. Со вежбање сите имаат и краткорочни и долгорочни придобивки. Нема некоја голема филозофија – just do it! 💪

Angela Jakimovska

За да дознаеш повеќе за Ангела:😎

👍 Додај ја за пријател на Фејсбук: Angela Jakimovska

📸 Пиши ѝ на Инстаграм: @lady.angellique

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Angela Jakimovska

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore