ФитКит Херој на Неделата: Атанас Витанов

Атанас-Витанов

Вежбањето во теретана, трчањето и скијањето му помагаат да заборави на сите  проблеми и обврски што ги има. Тој е студент на ФИНКИ и нашиот најмлад ФитКит херој досега. 🦸

Запознајте го Атанас Витанов, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Додека учев во средно училиште, голем дел од моите другари и другарки спортуваа различни спортови и одеа во теретана. Бев прилично мрзелив и личност која воопшто немаше некоја физичка активност. Секогаш кога другарите ме покануваа да им се придружам, им велев дека има време и дека ќе почнам наскоро со теретана. За време на корона вирусот кога не одевме на училиште, имав премногу вишок слободно време, па тогаш и се решив да стапнам во теретана. Интересно е тоа што за време на пандемијата кога конечно ме разубедија да почнам со вежбање, си уплатив месечно членство во теретана и истиот ден Владата излезе со одлука сите фитнес центри да бидат затворени во наредните 15 дена. 🤦‍♂️

Атанас-Витанов

Омилена физичка активност му е вежбањето во теретана, а неговата неделна фитнес рутина изгледа вака:

Порано вежбав 6 пати неделно, но во последните 2 години вежбам по 4 пати неделно. Понеделник вежбам гради, рамо, стомачни. Вторник – нозе. Среда – пауза. Четврток – гради, грб и малку кардио. Петок – раце и стомачни.

Сѐ додека не почнал да вежба и да се едуцира околу фитнесот, тој сметал дека брзиот метаболизам е одговорен за витално и добро градено тело.

Научив многу за вежбањето и за тоа како работи човековиот организам. Научив како да манипулирам со потребните макронутриенти. Имав тренирано фудбал 1 година и кошарка 1 година. На вежбањето во теретана се задржав најмногу бидејќи мислам дека тоа е најефективно за мене. 🏋️

Атанас-Витанов

Атанас избегнува да јаде брза храна – особено бургери. Но понекогаш не му оди тоа толку успешно. Сепак, се труди да има балансирана исхрана за да има уште подобри резултати и од вежбањето.

Најчесто ќе го најдеш како вежба во теретаната на Фитнес Парк.

Претходно ми се случуваше да платам членство во некоја теретана и едвај половина месец да го искористам. Бидејќи постојано сум на релација Скопје – Струмица, понекогаш поради пауза од факултет се случува и да останам цела недела во Струмица. ФитКит ми помогна и ми овозможи каде и да сум, да можам да останам активен.

До крајот на 2024та година, Атанас ќе се вложи максимално да си ја зголеми мускулната маса и да го намали нивото на телесни масти. А како вљубеник во зимските спортови, во план му е да научи Snowboard и да проба Skydive.

На почетокот кога почнуваш со вежбање ќе ти биде доста тешко. Ама тоа не значи дека треба да се откажеш! 💡

Атанас-Витанов

За да дознаеш повеќе за Атанас:😎

👍 Додај го за пријател на Фејсбук: Nasko Vitanov

📸 Пиши му на Инстаграм: @nasko.vitanov

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Atanas Vitanov

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore