ФитКит Херој на Неделата: Даниела Јовевска

Даниела-Јовевска

Искачувањето планини е нејзиниот извор на среќа, бидејќи на тој начин е во допир со природата. Вежба редовно за да ги освои сите врвови што ѝ се на листата. 🧗

Запознајте ја Даниела Јовевска, нашиот ФитКит херој на неделата. 👋

Се мотивирав да започнам со вежбање поради тоа што како Frontend Developer, најголем дел од денот го поминувам во седечка позиција пред лаптоп. Поради тоа и се чувствувам дека немам енергија, па вежбањето ми помага да бидам активна и да се наполнам со многу енергија. Пред Ковид-19 пандемијата се занимавав со музика пеејќи во бенд. По пандемијата, направив пауза од свирки. Денес, хоби ми е вежбање преку ФитКит апликацијата и играње фудбал барем еднаш неделно.

Даниела-Јовевска

Омилена физичка активност ѝ е вежбањето во теретана, бидејќи навистина ѝ помага со физичкото и ментално здравје, намалувајќи го стресот и подобрувајќи го расположението.

Неколку пати во неделата вежбам во теретана, но посветувам време на пливање и кардио вежби. Се обидувам да вежбам 4-5 пати неделно. Formation од Beyonce ми е моќна и охрабрувачка песна со добар текст што ме држи мотивирана за време на вежбањето. 🎶

Даниела е оволактовегенетаријанец и се труди да внесе што повеќе протеини во текот на еден ден. 

Кога не ми се вежба, се мотивирам од помислата дека правам нешто убаво за себе. Се присетувам и колку добро ќе биде чувството на релаксираност што ќе го имам после тренинг. 💯

Даниела-Јовевска

А кога не вежба, Даниела се релаксира со вечерни прошетки со своето куче Лео, уживање во добар филм, свирење на гитара и секако – професионална масажа.

До крајот на 2024та година, Даниела дава збор дека ќе даде сѐ од себе за да биде конзистентна во здравата исхрана и редовниот тренинг. Има во план да се врати на кик-фит и да проба јога.

Првата активност што ја закажала преку ФитКит е фитнес тренинг во Палестра, бидејќи смета дека вежбањето со тежина дава најдобри резултати, особено за почетници. 🏋️

Претходно сум се соочувала со губење на мотивација бидејќи сум вежбала само на едно место. Но, со ФитКит немам таков проблем. Помотивирана сум да вежбам континуирано.

Даниела-Јовевска

Токму и дисциплината за вежбање што ја има ѝ помогнала да биде попродуктивна, организирана, фокусирана, поубаво да спие и да има многу повеќе енергија за активностите што ги сака.

Останете конзистентни во вежбањето и не се откажувајте кога нештата ќе станат тешки! 💪

За да дознаеш повеќе за Даниела:😎

👍 Додај ја за пријател на Фејсбук: Daniela Jovevska

📸 Пиши ѝ на Инстаграм: @danielajovevska

🎯 Конектирај се на LinkedIn: Daniela Jovevska

 

ФитКит e апликација која ти овозможува да вежбаш кога сакаш и каде сакаш, сега и со опција за закажување сесии со лиценциран психолог. 

ФитКит е и плFitKit logoатформа со видео програми за вежбање со твоите омилени ликови. Програмите можеш да ги отклучиш со твојата ФитКит претплата, со 15 кредити, 990 денари, или преку видеотеката на MaxTV. Апликацијата е достапна на PlayStore и AppStore