FitKit Pixel

8 лесни чекори до успешно онлајн фитнес студио и тренер

Photo credits: @karolina-grabowska Ако веќе година дена мака мачиш како да се кренеш на нозе и да си ја повратиш активноста и клиентите во твоето фитнес студио, овој текст ќе те инспирира да погледнеш кон светлата страна на ситуацијата — дигиталниот фитнес. 💪 Потребата да го трансформираш твоето студио во виртуелниот свет е поголема од кога и […]

Повеќе

Марија и Јелена од Pilates Point: Предноста на онлајн вежбањето е што немаш простор за изговори!

Енергичните Марија и Јелена од Pilates Point студиото веќе месец дена организираат онлајн тренинзи по активен пилатес. Часовите ги одржуваат преку YouТube платформата како најпристапна, едноставна за користење и веќе позната апликација за нивните вежбачки. Онлајн вежбањето има многу предности зашто немаш повеќе изговори зошто не си успеал да стигнеш на тренинг, велат Марија и […]

Повеќе

Ивана од PowerHouse Pilates: Без разлика од каде тренираш, целта на вежбањето е иста!

-Tреба да си креативен и да го задржиш темпото и квалитетот на тренинзите без користење на реквизитите што се користат во сала, вели Ивана Каратукова, инструктор во PowerHouse Pilates. Таа пред месец дена се запознала со виртуелниот свет на онлајн вежбањето кога почнала со одржување тренинзи по Power Pilates преку платформата Zoom. -Zoom има супер […]

Повеќе

Личен тренер кај тебе дома

Сите сме дома и на сите ни недостигаат вежбалните. Но, најверојатно треба да го прифатиме фактот дека “нормалното вежбање” ќе ни недостига уште некое време. Во ред е и да си се пожалиме. Што можеш да направиш за да си помогнеш и како можеме ние како ФитКит да ти помогнеме? Отсега, покрај можноста за закупување […]

Повеќе

Драгана од Fit Life: Предизвик ми е да го извадам најдоброто од моите вежбачи, па дури и во…

Енергичната Драгана Младеновска од фитнес студиото Fit Life е еден од оние тренери што го вадат максимумот од ситуацијата. Моментот кога стапи во сила препораката да се затворат фитнес центрите, таа веднаш ги пренесе своите тренинзи во онлајн просторот. 🙌 -На почетокот се прашував дали воопшто ќе функционира и дали луѓето би вежбале така од […]

Повеќе

Елисавета од Битола: Не е важно од каде ќе вежбаш, туку квалитетот на тренингот!

Незапирлива и секогаш подготвена за акција — запознај ја Елисавета Димовска, фитнес инструктор во битолскиот Universal O2 Fitness Center. Со онлајн Crossfit и високо интензивни (HIIT) тренинзи започнала пред повеќе од месец дена користејќи ја платформата Zoom поради нејзината практичност и едноставно сетирање на тренинг. Ги охрабрува своите колеги да го следат нејзиниот пример. 🙌 -Моите колеги […]

Повеќе

5 најголеми заблуди за вежбањето од дома

Во период кога изолацијата е неизбежен дел од нашето секојдневие, вежбањето од дома станува речиси неизбежна опција и решение за да ја одржиш фитнес рутината и да ги стопиш калориите од обилните домашни оброци. Низ социјалните мрежи и портали, ќе забележиш голем број на митови и заблуди кои што кружат за вежбањето од дома. Што […]

Повеќе

Како да ѝ раскинеш на мрзливоста и да почнеш да вежбаш по дома?

Photo credits: @thibaultpenin Си се навикнал/а да вежбаш во фитнес центар, па сега вежбањето дома некако не ти доаѓа баш природно. Наместо да си ја продолжиш рутината, ти си седиш на каучот дома и си гледаш Нетфликс, надевајќи се дека калориите ќе се потрошат самите од себе. Секако, тешко е рутината да се смени преку […]

Повеќе